Foundation Governing Board

The Foundation Governing Board is appointed by the Swedish Government from 1 May, 2019, to 30 April, 2022.

Riksdagsledamot Annie Lööf (ledamot 2011-01-27—2013-04-30)

Members of the Board

  • Porträtt Monica Dahlbom

    Monica Dahlbom

    Chairman of the Board
    President
    Court of Appeals
  • Porträtt på Søren E. Frandsen

    Søren E. Frandsen

    Vice Chairman of the Board
    Director SDU Research & Innovation
    University of Southern Denmark
  • Porträtt Agneta Marell

    Agneta Marell

    President
    Jönköping University
  • Porträtt Linda Fransson

    Linda Fransson

    CEO
    Gnosjö Automatsvarvning AB
  • Porträtt Mats Eriksson

    Mats Eriksson

    Professor of Nursing Science
    Örebro universitet
  • Porträtt Mikael Alexandersson

    Mikael Alexandersson

    Professor
    University of Gothenburg
  • Porträtt Madelene Sandström

    Madelene Sandström

    Licentiate and Researcher
  • Porträtt Anna Yman

    Anna Yman

    International Business Manager
    SWECO
  • Porträtt Johan Olsson

    Johan Ohlson

    Chief procurement officer
    SAAB
  • Porträtt Sophie Fröberg Liljenberg

    Sophia Fröberg Liljenberg

    Chairman
    Jönköping Student Union
  • Porträtt Roger Sandberg

    Roger Sandberg

    Teacher representative
    Jönköping University

Co-opted Members

  • Porträtt Linda Fransson

    Mats Jackson

    Executive Vice President
    Jönköping University
  • Porträtt Linda Fransson

    Mikael Palmgren

    Chairman
    Saco-S

Content updated 2020-10-23