Therese Tufvesson och Petter Ydrestrand är glada för att de valde att läsa programmet Civilingenjör: Industriell produktframtagning på JTH.
- Atmosfären på skolan var helt fantastisk, insparken var ett härligt mottagande och utbildningen var väldigt bra säger Therese.

Petter kom direkt från avslutad gymnasieutbildning i Tranås till JTH.
– Jag har alltid varit intresserad av att plocka isär saker och sätta ihop dem igen. Magkänslan sa att det här var ett bra val och den känslan var rätt. Sen lockade det verkligen med praktik och studier utomlands, där USA alltid har fascinerat mig, säger Petter.
Therese Tufvesson hoppade på utbildningen med några års jobb och resande i bagaget. Bland annat vistades hon i USA, Nya Zeeland och Australien, där arbetsuppgifterna innefattade staketkonstruktioner på bondgårdar och vägbyggen.
– Problemlösning är en av mina styrkor och det hade jag nytta av då. De första kurserna i produktframtagning och projektledning handlade också mycket om att lösa problem.
Sidan uppdaterad